Obecnie w modzie jest budowanie ekologicznych domów. Ale co to właściwie znaczy ECO-DOM? To minimalizowanie zużycia energii, wytwarzania zanieczyszczeń w mieszkaniu/domu.
Podgrzewacz w systemie solarnym
Bateria solarna umieszczona na zewnątrz budynku zamienia promieniowanie słoneczne na ciepło, które krąży w instalacji za sprawą płynu solarnego, glikolu, pompowanego przez zespół sterowniczo-pompowy. Cała instalacja łączy się w podgrzewaczu, przenosząc ciepło z baterii na wodę użytkową.
Obecnie stosuje sie płaskie lub próżniowe kolektory słoneczne. Działają one na zasadzie podgrzewania płynu solarnego, który zgromadzone ciepło przenosi z kolektora do wymiennika. W bateriach Hewalex stosuje się płyn o nazwie glikol propylenowy ze względu na jego wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne w krajach środkowoeuropejskich. Glikol, dzięki swojemu stężeniu, nie zmienia konsystencji w przedziale temperatur od ok. - 30°C do 200°C . Płyn ten jest dość kosztowny, ale przy regularnych przeglądach instalacji, kolektory na jednym wypełnieniu glikolem pracują nawet ponad 10 lat.
Sercem całej instalacji solarnej jest podgrzewacz. Właśnie ten element systemu pobiera, przetwarza i oddaje energię w postaci ogrzewania budynku i cieplej wody. Podgrzewacz może pobierać ciepło również z innych źródeł, jeśli takie istnieją w budynku, np. kominek, piec gazowy, czy kocioł na paliwo stałe, i równie sprawnie przetwarzać, jak z kolektorów słonecznych.
Zespół pompowo-sterowniczy zarządza systemem solarnym. Pozwala na przepływ czynnika grzewczego. Wybór zespołu uzależniony jest od natężenia przepływu czynnika dostosowanego do rodzaju podgrzewacza i wielkości baterii. System pompowo-sterowniczy monitoruje i reguluje pracę instalacji grzewczej. Nowoczesna technologia, jaką wprowadzono w postaci elektronicznego przepływomierza, dodatkowo pozwala na precyzyjny odczyt wszystkich parametrów w danym momencie i na szybkie reagowanie podczas awarii.